מה זה רישום סימני מסחר ולמה הוא הכרחי?
במאמר הבא נסביר הכל על סימן מסחר ומדוע חשוב לבצע רישום סימני מסחר.

לפני הכל – מה זה סימן מסחרי?

סימן מסחרי הוא סימן בו משתמשים חברה או אדם פרטי לצורך סימול מוצר או שירות בלעדי. הסימן מורכב בדרך כלל מאותיות איור גרפי או סמל והוא נועד לייחד את הסימן כדי שלא תהיה הפרה של חוק הקניין הרוחני של המוצר או השירות. הגבלת סימן המסחר נועדה לבדל את היצרנים ממתחרים אחרים ולייחד אותם. הסימן המסחרי מאפשרת בניית מוניטין וסימן מסחרי רשום לחברות שונות.

מדוע מבצעים רישום סימני מסחר?

כפי שהסברנו, סימון סימני מסחר מתבצע על מנת לייחד את המוצר ולבנות מוניטין. הסימן המסחרי מבדל את המוצר או השירות ממוצרים אחרים ובכך מקנה בלעדיות למוצר. כאשר יש למוצר סימן מסחרי חברה אחרת אינה יכולה לחקות אותו. יצירת סימן מסחרי מבדל את החברה בינה לבין חברות אחרות והוא מבדל ביניהם. הלקוחות והציבור מזהים את החברה בדרך כלל לפי הסימן המסחרי.

כיצד נראה סימן מסחרי?

סימן מסחרי יכול להראות כמו או, מספר, מילה דמות אות סמל גרפי או כל אלמנט שמייצג את החברה. האלמנט נתון לבחירה של החברה או האדם בלבד. השימוש באלמנט מציין את הסימן המסחרי ואת החברה , המוצר או השירות שהיא מספקת. אלמנט זה הוא האופן שהוא מוצג בציבור.

כיצד מגישים בקשה לרישום סימן מסחרי?

כדי לבצע סימן מסחרי בשלב הראשון יש לבחור סימן לחברה, ויש לבחור את התחום בו ירצה האדם הפרטי או החברה לרשום את הסימן. לאחר מכן חלה חובה של אגרת רישום ויש להגיש בקשה מתאימה לרישום הסימן ויש לצרף את הסימן עצמו לרשם סימני המסחר. מכאן יתחיל תהליך של בחינת הבקשה. תהליך זה יארך כמה חודשים טובים. במהלך התהליך ייבדק האם סימן המסחר עומד בכל התנאים הדרושים.

כיצד ניתנים סימני המסחר?

סימני מסחר נבדקים וניתנים על ידי ההבדלים מקבוצות אחרות. סימנים אלה חייבים להיות שונים מסימנים אחרים של קבוצות’ שונות. חשוב שהם יראו עם הבדלים חזותיים אחרים ויראו אחרת משמעותית מיצרנים מתחרים.

לאחר שהסימן המסחרי נבדק והוא אושר לפרסום ואין התנגדויות, מאושר הסימן המסחרי, והוא ניתן לבעל החברה או האדם הפרטי שעוסק במסחר. עם זאת, רצוי להיעזר בחברות המתמחות בפטנטים וסימנים מסחריים על מנת לזרז את התהליך.