עולם העסקים הוא עולם דינאמי, שוקק חיים, יצירתי ומלא באפשרויות. כדי לדעת לנוע בתוכו ולגרום לעסק שלך להצליח יש פרטים רבים שיהיה עליך לדעת. הקמה של עסק, התחזוק, התפעול, הקידום, הניהול ועוד הן פעולות שלעיתים קרובות מאד דורשות עזרה חיצונית של מומחה כדי שתוכל להפיק את התוצאות הטובות ביותר עבור העסק שלך עם מינימום טעויות בדרך. ליווי עסקי הוא בדיוק המענה לכך. ליווי עסקי בשונה מיעוץ עסקי (ראה ערך יעוץ עסקי) ואימון עסקי (ראה ערך אימון עסקי), מלווה את בעל העסק גם בצורה מקצועית וגם בצורה אישית. ליווי עסקי אמיתי מכניס את עצמו ממש לעסק שלך, נהיה מעורב בכל מה שקורה ועוזר לך לנוע קדימה מהמקום בו אתה נמצא. ליווי עסקי יכול להיות עבור עסק שטרם קם, עבור עסק פעיל שמעוניין להתפתח לכיוון חדש או לבצע שינויים, וגם עבור עסקים במצבי משבר. לכן, זמן הליווי העסקי משתנה מעסק לעסק בהתאם לצרכים המתבקשים. ליווי עסקי יכול לנוע בין מספר שבועות למספר חודשים.

ליווי עסקי – באילו מישורים הוא עוזר לעסק?

ליווי עסקי טוב בדרך כלל בא עם ניסיון ענף של המלווה העסקי לאחר שהקים עסקים מצליחים ועזר לעסקים אחרים להתרומם ולהצליח בעצמם. לכן למלווה עסקי טוב יש ידע וניסיון רב ומקצועי בכל תחומי העסק והוא יוכל לתת לך עזרה רחבה ומקיפה. ליווי עסקי יוכל לעזור לך בדברים הבאים:

  • בניית תוכנית עסקית כוללת לטווח הקצר והארוך, הכוללת יעדים ברורים.
  • בניית אסטרטגיית פעולה שתכלול את שוק הלקוחות אליו העסק פונה, כיצד לפנות אליהם ובאיזה אופן כדאי לספק להם את השירותים.
  • הכנת תוכנית שיווק ופרסום שתכלול גם מיתוג של העסק
  • הכנת תוכנית כלכלית ברורה שתכלול תכנון תקציבי של הוצאות, השקעות כמו גם תחזית של ההכנסות הצפויות.
  • בקרה על עמידה בתקציבים של ההוצאות וההכנסות של העסק.
  • תמיכה מול הספקים השונים כמו גם העובדים ונותני השירות – עזרה בכל הקשור במשא ומתן.
  • חיפוש ואיתור של מקורות השקעה על מנת ליצור בסיס כלכלי בטוח.
  • בניית מנגנון לניהול חכם ויעיל של לקוחות

הרשימה הנ"ל היא כמובן רשימה חלקית של התמורות שליווי עסקי יכול להעניק לעסק שלך. באופן טבעי ישנם עוד גורמים רבים בתפעול עסק כמו ניהול צוות עובדים, התנהלות פיננסית מול רואה חשבון, שירות לקוחות איכותי, תכנון המוצר ועוד.

ליווי עסקי לעסק מתחיל

אם אתה עסק מתחיל, סביר שאין ברשותך את היכולת הכלכלית להעסיק יועצים בתחומים ספציפיים כגון יועץ פיננסי או יועץ מיתוג וכד' ולכן ליווי עסקי יוכל לתת לך את המענה שאתה מחפש. העסקה של יועצים ספציפיים קורית לרוב בעסקים גדולים שמחולקים למחלקות שונות. מלווה עסקי איכותי עושה את עבודתו מהלב, מראה אכפתיות ומעורבות אמיתיים בעסק שלך. ליווי עסקי טוב יכול להיות ההשקעה הטובה ביותר שתעשה עבור העסק שלך. לעיתים המלווה העסקי יעזור לך גם לסדר את חייך האישיים ולבסס תקשורת נכונה עם בני משפחה במידה והללו מעורבים בעסק.

עסק מתחיל, בייחוד בשנה הראשונה לקיומו נתון לשינויים רבים. כמו גם הרבה מן הדברים שנדרשים מבעל העסק הטרי לעשות אינם ידועים לו עדיין והוא יאלץ לעשותם בפעם הראשונה. ליווי עסקי איכותי יכול לעזור לך לעמוד מול שינויים, לנתח במהירות את המצב הקיים של העסק, להבין את מגבלותיך ונקודות החוזק שלך ולהתוות עבורך דרכי פעולה שיעזרו לעסק לעמוד על הרגליים ולתפקד בצורה יעילה.

בייחוד בתחילת דרכו של עסק, בעל העסק יקבל הצעות רבות לרכישת שירותים וציוד כאלו ואחרים שאינם נחוצים לו כלל. מכיוון שבעל העסק הוא עוד גוזל טרי בעולם העסקים, ליווי עסקי טוב יוכל לעזור לו מאד בשלב הזה. זה בדיוק המקום בו מלווה עסקי מיומן לוקח את המושכות לידיים ועוזר לשים סדר בדברים – מה חיוני לעסק ובמה אין צורך. מלווה עסקי טוב ידע לעבד עבורכם את הרעיונות והתוכניות שלכם ולהפוך אותם לתוכניות פעולה ברות מימוש.

ליווי עסקי בזמן שגרה

לא אחת קורה שעסק נפתח ומפאת חוסר ניסיון וידע מתאים הוא מתנהל על מי מנוחות – דברים לא זזים, אין רווחים ובעל העסק מתחיל להיות מתוסכל. זה כמובן דבר טבעי בתחילת הדרך, אך עם זאת חשוב לדעת מתי לקרוא לעזרה ולא לחכות זמן רב מידי. ליווי עסקי יאתר את מקור הבעיה במהירות, יבנה יחד איתכם תהליכי ניהול ועבודה חדשים ויעזור לכם לשדרג ולדייק את המערך השיווקי פרסומי שלכם כדי להתחיל להגדיל את הרווחים. במילים אחרות, ליווי עסקי יעזור לכם להפוך למנהלים טובים יותר.

ליווי עסקי גם בזמני התרחבות העסק

לא מעט בעלי עסקים רוצים להרחיב את העסק שלהם ולפתח אותו למקומות חדשים אך לא תמיד יודעים כיצד לעשות זאת בצורה שלא תגרור בעיות בכיס. ליווי עסקי יוכל לתת לכם תמונה ברורה של היכולת הנוכחית שלכם להתפתח על סמך היכולת הכלכלית והארגונית שלכם ועל פי פרמטרים נוספים. חשוב לעשות צעדי פיתוח בצורה שקולה ומבוקרת ולא לקפוץ גבוה מדי (הנחיתה עשויה להיות כואבת). ליווי עסקי יעזור לכם לבנות תוכנית התרחבות עסקית ויעניק לכם את הכלים והידע הדרושים כדי לעשות את קפיצת המדרגה.

וגם בזמני משבר…

גם אם העסק שלכם במשבר ואתם מרגישים שהדברים מתפרקים לכם בין האצבעות אל תתייאשו. מומלץ להיעזר במלווה עסקי מקצועי שיעזור לכם לפתח אסטרטגיית שיקום וייצוב במהירות וביעילות. כמו כן הוא יוכל ללוות אתכם בשלב הייצוב מחדש של העסק ולעזור לכם לנהל סדרי עדיפויות לאור המצב הדחוף. זה נכון, לעיתים בעל העסק יצטרך לעשות שינויים לא פשוטים בהתנהלות שלו בעסק, אך ליווי עסקי איכותי יעזור לו ויתמוך בו במהלך השינויים הללו.

עלות של ליווי עסקי איננה בהכרח הוצאה קלה לכיס – בייחוד אם מדובר בעסק מתחיל או בעסק בזמן משבר, אך חשוב לזכור כי לא מדובר פה רק בהוצאה אלא בהשקעה שתוכל להניב פירות הרבה מעבר למשוער בכל נקודה בה העסק נמצא.

קטגוריה – ייעוץ עסקי, כללי.