אף אחד לא היה נוסע על מכונית בלי לדעת כמה דלק, מים ושמן יש בה, בלי להביט במחוגים כדי לוודא שהכל תקין. על אותו משקל, אם אתה בעל עסק עם חזון, ואם אתה מעוניין לקחת את העסק שלך קדימה, אם אינך מוכן להשאיר דברים לוטים בערפל והעסק שלך באמת חשוב לך, ניהול חשבונות היא פעולת חובה עבורך. איך תנהל את עסקך בלא ידיעה על מה מצבך הכספי היום ובהמשך הדרך? לחשוב בגדול זה נורא כיף, לתכנן תוכניות לעסק שלך, לדמיין את השגשוג, ההצלחה, אבל יותר כיף להיות מסוגל לגרום לזה לקרות בפועל. ומה הסוד? הסוד הוא נורא פשוט. לא מספיק רק לשלם לרשויות המס ולהפיק חשבוניות. עסק מצליח הוא עסק שעוקב אחר על ההכנסות וההוצאות שלו בלי יוצא מן הכלל ויודע בדיוק מה רמת ההוצאות וההכנסות שלו. עסק בעל תודעה ניהולית מתקדמת הוא כזה שמנהל חשבונות ומסוגל לדעת באופן מדויק מהם המשאבים הנתונים ברשותו. כתוצאה מכך הוא יכול לקבל החלטות פיננסיות כמו פיתוח העסק, השקעה  בציוד, העסקה של עובד נוסף וכד' בהתבסס על נתונים מדויקים.

איך מתבצע ניהול חשבונות

בניגוד למה שאנחנו עשויים לחשוב, ניהול חשבונות הוא דבר פשוט מאד. זה נכון, זה דורש התעסקות עם פרטים קטנים ולעיתים רבים, עם ניירת וקבלות, אבל זה שווה את המאמץ. בסופו של דבר מדובר בחישוב כל ההוצאות הקשורות בעסק מול כל ההכנסות שלו. יש בעלי עסקים שמעדיפים לוותר על ניהול חשבונות ולתת לעניינים הכספיים להתגלגל איכשהו – דבר שמשאיר אותם ביד הגורל יותר מאשר בידיהם שלהם. למשל, בעל עסק שלא עוקב אחר ההוצאות שלו עשוי להשקיע כספים בעסק שלו בצורה כזו שבלי לשים לב הוא בזבז את הכסף שהיה אמור לשמור בצד עבור מע"מ. מדובר פה בלקחת את העסק שלך בידיים שלך. ככל שאתה אחראי יותר לניהול החשבונות, כך אתה יותר מעורב בעסק ויש לך שליטה אמיתית שמאפשרת לך לבנות את העסק צעד אחר צעד ללא הפתעות לא צפויות שעשויות לשים רגל למאמצים שהשקעת.

אם למשל יש לך חברה שיש לה משרד וכמה עובדים, עליך לחשב את כל ההוצאות הכרוכות בכך: נסיעות לעובדים, משכורות חודשיות, שכירות למשרד, חשמל, ארנונה, ציוד שקנית למשרד, השקעה בפרסום ושיווק וכד'. לאחר מכן עליך לעבור על סך כל ההכנסות שלך, פעולה שהיא מן הסתם יותר פשוטה. גם אתה בעל עסק מתחיל, אין זה אומר שעליך לחכות להיות עסק גדול ורציני כדי להתחיל להתעסק בניהול חשבונות. ההיפך הוא הנכון – ניהול חשבונות מהתחלה הוא הרגל בריא והוא יאפשר לך חד משמעית לבנות את העסק שלך בצורה הבטוחה והאחראית ביותר.

ניהול חשבונות – מהרעיון אל ההגשמה

יתרון נוסף של ניהול חשבונות הוא שלא רק שתצעד בבטחה תוך שאתה מודע למתרחש בעסק שלך, אלא תוכל גם לנהל טבלאות מסודרות של הוצאות והכנסות עתידיות שבנויות על הערכות מדויקות או חצי מדויקות ובאופן הזה לתכנן תוכנית התרחבות של ממש עבור העסק שלך. פה הרעיונות שלך הופכים למציאות ממשית, למציאות כספית. אם למשל אתה רוצה להרחיב את הפרסום שלך כדי להגדיל את המכירות, תוכל לדעת בדיוק מה עומד ברשותך להשקעה ובכך לנתב את הכסף שלך לערוצי השיווק הנכונים.

קטגוריה – הנהלת חשבונות, כללי.