הקמת חברת סטארט אפ היא משימה מורכבת. הצלחתה של משימה זו תלויה בראש ובראשונה בתכנון חכם.

חברת הזנק- רעיון וכדאיות

 

הקמת עסק היא חלומם של אנשים רבים וניתן לומר כי הקמת סטארט אפ הוא "החלום הרטוב" של רבים. הבעיה של רוב האנשים היא שהם אינם יודעים מהיכן להתחיל ולוקים בהכנת תוכנית מסודרת להקמת הסטארט אפ החדש. הדבר הראשון אותו יש לעשות הוא לבדוק את השוק ולהכריע האם הרעיון שמשמש כבסיס להקמת הסטארט אפ אכן רלוונטי. חשוב לבדוק מהו גודל השוק אליו מייעדים, מה הפוטנציאל שלו ולא להסס להתייעץ עם אנשי מקצוע שמכירים היטב את השוק. אלו יספקו לכם חוות דעת אובייקטיבית ומקצועית באשר לכדאיות פתיחת הסטארט אפ בהתאם למצב השוק.

בחירת מודל עסקי

 

לאחר קבלת החלטה שממשיכים הלאה יש לאתר את המודל העסקי המתאים. מודל זה תמיד חייב לספק תשובות באשר לפרופיל האידיאלי של הלקוח הפוטנציאלי של המוצר או השירות ומהו אותו רווח כלכלי שבגללו הוחלט להקים את חברת הסטארט אפ. דבר נוסף אותו יש לבדוק הוא כל הקשור אל המוצר או השרות אותו משווקים והמתחרים. האם יש להם מוצר דומה מאוד לשלכם, האם מדובר על מוצר שונה לחלוטין, האם קיים ביקוש רב למוצרים של המתחרים בתחום וכל פיסת מידע שתעזור לכם להבין את המודל העסקי של המתחרים שלכם, הביקוש למוצריהם, שיטת השיווק שלהם, הבעיות וההצלחות שלהם.

תכנון אסטרטגי ופיתוח

 

הנושאים שיטופלו בשלב זה הם:

  • מטרה אסטרטגית- מהי המטרה של הסטארט אפ ומה הציפייה לעוד עשר שנים. מהם הסיכונים, מי היזמים ומי הצוות שיוביל את הפרויקט.
  • מוצר- הכנת פרופיל כולל של המוצר או השירות אותו מעוניינים לשווק במסגרת הסטארט אפ.
  • סקר שוק- מיהם הלקוחות הפוטנציאליים של שוק המוצרים אותם מעוניינים לשווק. פלחי שוק פוטנציאליים שונים. מה מצב השוק והאם אתם חדשניים בתחום.
  • שיתופי פעולה- מה מקור ההכנסות והאם ניתן לייצר את אותם רווחים בהם מעוניינים. לאילו גופים תפנו לשיתוף פעולה, מהי האסטרטגיה השיווקית שלכם לכניסה לשוק.
  • כוח אדם ותמחור- תמחור המוצר או השירות אותו אתם מעוניינים לשווק. מבנה החברה ועמדות מפתח, פרסום משרות דרושים בתחום ההייטק בלוחות מודעות ושיטות גיוס שונות של עובדים.
  • פיננסיים- הכנת תוכנית פיננסית מפורטת כולל איתור משקיעים שיעזרו לגייס את ההון הנדרש המצוין בתוכנית זו.

לסיכום, הקמת סטארט אפ היא לא רק תחקיר מקיף אודות השוק, החלטה על מודל עסקי, החלטה לגייס עובדים באמצעות דרושים בתחום ההייטק ודו"ח הוצאות והכנסות צפוי. הקמה של סטארט אפ דורשת גם הכנה של תוכנית עסקית מפורטת, הכנה של תוכנית עבודה, לוחות זמנים קפדניים לכל משימה, חתימה על הסכמים מסוימים, ביניהם הסכם מייסדים, ועוד. לכן, חשוב מאוד שכל אחד שמעוניין להקים חברת סטארט אפ, ישכור את שירותיהם של מומחים בעלי ניסיון רב שיעזרו לו בכל הקשור אל הבנייה הבסיסית של הדברים.

קטגוריה – פיתוח העסק.