הצלחה של עסקים וחברות, בכל התחומים ובכל המדינות, תלויה בראש ובראשונה בגורם האנושי. במילים אחרות, הגורם שיוביל חברה להצלחה או לבינוניות הוא הרמה האישית והמוטיבציה של העובדים. כל זאת בנוסף להשקעה של הארגון בעובדיו וברווחתם. מתוך כך קל להבין עד כמה משמעותיים אנשי משאבי האנוש בחברות ובארגונים.

כאשר את פונקציית משאבי האנוש בחברה ממלאים אנשים איכותיים, יעילים, אכפתיים ובעלי ראש גדול, כאלה שמבינים את מהות עבודתם, כך הם יעשו מאמצים גדולים באיתור כח אדם איכותי. במיוחד כאשר מדובר על איוש תפקידי מפתח בחברות הייטק ובחברות מתקדמות אחות, כך סינון ומיון המועמדים השונים לעבודה הוא נקודת קריטית יותר ובעלת תרומה חשובה לארגון כולו.

הבנה מערכתית

עוד לפני שמדברים על חשיבות אנשי משאבי האנוש באיתור העובדים המתאימים ביותר, חשוב להבין שיש משמעות רבה ליכולת של איש משאבי האנוש לראייה מערכתית ולהבנה מעמיקה של מהות החברה ויעידה.

איש משאבי אנוש שלא הפנים את מטרות החברה שבה הוא עובד ולא מכיר את הגדרות התפקיד השונות על בוריין, יתקשה מאוד לאתר את העובדים שיתאימו לביצוע העבודה ושישתלבו היטב בארגון. לעומת זאת, כאשר אנשי משאבי האנוש מבינים באמת את מהות החברה שבה הם עובדים, כאשר הם מבינים לעומק את המשמעות של העובדים שאותם עליהם לקלוט בחברה וכשההבנה הזאת מלווה בהבנה מערכתית, או אז ניתן להניח שאיתור האנשים המתאימים ביותר עבור התפקידים השונים יתבצע בצורה טובה ואיכותית.

איתור מועמדים איכותיים

כדי שאנשי משאבי האנוש יוכלו לבחור את האנשים האיכותיים, עליהם לבחון מועמדים שונים. כאן, ישנה עדיפות להזמין לראיון עבודה אנשים בעלי פוטנציאל גבוה של התאמה לחברה. לכן, בהחלט אין די בפרסום מודעה בעיתון ועדיף לנקוט גם באמצעים נוספים.

בין האמצעים הטובים ביותר לאיתור כח אדם איכותי, במיוחד כאשר מדובר על צורך באיוש תפקידים בכירים, למשל בתחום ההייטק, נמצאות חברות ההשמה. חברות השמה מתמחות, חברות כגון SEEV השמה בהייטק, מבצעות סינון ומיון מועמדים מקדמי. משמעות הדבר היא שרק מועמדים איכותיים יותר נשלחים להמשך המיון שנעשה מול אנשי משאבי האנוש. כך, לא מחלקת כח האדם לא צריכה לבזבז זמן מיותר בקיום ראיונות עם עובדים שאינם מתאימים. בנוסף ומתאפשר לה להקדיש יותר תשומת לב למטלות חשובות נוספות כגון שימור עובדים וקידומם, רווחת העובדים וכן הלאה.

קולטים את הטובים

לא נסיים לפני שנדגיש את חשיבות המיומנויות הבין אישיות בקרב אנשי משאבי האנוש. מחלקת משאבי האנוש בחברות שונות אמורה להיות מורכבת מאנשים בעלי מיומנויות בינאישיות גבוהות. השימוש באותן מיומנויות מסייע להם לבחון מועמדים רבים המתמודדים על תפקידי מפתח ולהחליט איזה מועמד יוכל לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר. ההחלטה מיהו העובד המתאים צריכה לקחת בחשבון מאפיינים שלא תמיד קל לאתר. מאפיינים לדוגמא יהיו: יכולת מקצועית, רמה אישית, ניסיון קודם בעבודה, התאמה לארגון, התאמה לתפקיד ואופק אפשרי לקידום.