תוכנית עסקית היא הבסיס של עסק מוצלח המצליח לייצר ערך מוסף מול המתחרים. המטרה של תוכנית עסקית היא להדגיש את החוזקות של העסק ולעזור לו להתמודד עם חולשות, גם בשוק צפוף ועמוס. התוכנית באה לידי ביטוי במסמך ניהולי אולם ניתן להשתמש בה על מנת לקבל פרספקטיבה אמינה ועתידית של העסק. תוכנית עסקית מתמקדת בין היתר בשיווק, טכנולוגיה, שירות, תפעול ומאזני הרווח וההפסד הצפויים של החברה לאורך זמן. מלבד הצורך בניתוח שיטתי ומסודר או גיוס הון, תוכנית עסקית משמשת גם לבדיקת כדאיות ועשויה למנוע הפסדים בלתי רצויים והוצאות עתק.
כל תוכנית עסקית ברמה גבוהה מורכבת ממספר נושאי מפתח. הנושא הראשון שייך לחלק המילולי של התוכנית ובו מפורטת בעיקר פעילות החברה והסביבה העסקית שלה. אין להקל ראש בתוכן המילולי, היות ומיד עם הקמת העסקה הוא צפוי ללוות את כל תהליך קבלת ההחלטות. בחלק זה מופיע גם חקר שוק נרחב המתבצע על ידי אנשי מקצוע ומאיר את האסטרטגיה של העסק. בחלק המילוי מוקדשים פרקים שלמים עבור הגדרה ממוקדת של קהל היעד הפוטנציאלי, אפיון שלו וקביעת תמהיל שיווק אופטימאלי בכפוף למגבלות התקציב.
ההיבט הכלכלי של תוכנית עסקית
אי אפשר לערוך תוכנית עסקית ולהקים עסק מוצלח מבלי להקדיש מחשבה לנושא הכלכלי. נושא זה נמצא בחלק הפיננסי של התוכנית ובו ניתן למצוא תשובות לשאלות חשובות, כגון מה גובה ההשקעה הנדרשת לצורך תחילת הפעילות השוטפת, היכן ניתן להשיג הלוואות ותוך כמה זמן צפוי בעל העסק לקבל החזר על השקעותיו. עד לפני מספר שנים נהוג היה להתייחס אל החלק הפיננסי בתור תחזית משוערת בלבד, אולם כיום ניתן לערוך תוכנית עסקית על בסיס נתונים אמינים וכך למנוע הפתעות.
תחזית פיננסית של כל תוכנית עסקית מבוססת על הנחות יסוד המשקפות את ביצועי החברה בפועל. יחד עם זאת, יש צורך בהזנת נתונים נכונים על מנת להפיק תוצאות אובייקטיביות. אין טעם לייפות יתר על המידה את התוכנית העסקית או להתמכר לתחזיות המצביעות על רווחים גבוהים. החלק הפיננסי הוא מהבחינה הזו סוג של תוכנית עבודה מעשית ומחייבת.
כיצד כותבים תוכנית עסקית?
בעל עסק המעוניין לנצל על הצד הטוב ביותר הלוואות המוענקות לו על ידי בנקים או גורמים חוץ בנקאיים, צריך להתייעץ עם אנשי המקצוע הנכונים לצורך כתיבת תוכנית עסקית. הכתיבה מחייבת שילוב אינטר-דיסיפלינרי בין תחומי שיווק, כלכלה, אסטרטגיה, ניתוח שוק, מימון, פיננסים, מוצר, קהל יעד, שירות ועוד. כל אלו מתגבשים לכדי מודלים ותחזיות נלוות והם מושפעים גם ממצב השוק בכל רגע נתון.
תוכנית עסקית אמורה להתמקד במוצר או בשירות, אך עליה להביא בחשבון גם את פוטנציאל הסיכון והתחזיות הפיננסיות. כך נראית תוכנית טובה המהווה בסיס איתן לעסק מוצלח.

קטגוריה – פיתוח העסק.