כל עסק צריך למכור. המכירה יכולה להיות של מוצר, שירות או אפילו רעיון, אך ללא מכירה ניתן לשער שהעסק לא יוכל להתקיים. כמובן, ישנם עסקים אשר מוכרים פעם אחת את הרעיון שלהם כמו למשל למשקיעים וישנם עסקים אשר צריכים למכור כל הזמן ולשם כך הם אולי אפילו מחזיקים מחלקת מכירות אותה יש לנהל. על מנת להצליח במכירות יש צורך במוצר או שירות טובים ויחד עם זה בגיוס העובדים המתאימים למשימה. העובדים המתאימים יכולים לעשות את ההבדל עבור העסק ולשפר את ההכנסות שלו. עובדי מכירות לא טובים עלולים לא רק שלא לעשות את העבודה שלהם כראוי אלא גם יכולים להשב נזק ממשי לחברה עצמה.

איך בוחרים עובדים מתאימים

השאלה העולה אצל כל מי שעוסק בתחום ניהול מחלקת מכירות או רוצה לנהל מחלקה שכזו היא איך ניתן לבחור את העובדים המתאימים לעבודת המכירות. התשובה לכך היא טיפה מורכבת כיוון שיכול להיות שעובד שלא נראה בהתחלה כי הוא מומחה במכירות יתגלה בסופו של דבר כעובד אשר האמינות שלו גבוהה מאד ודווקא תכונה זו גורמת לו למכור יותר מוצרים או את השירות של החברה. ישנן שיטות שונות לבחור את העובדים המתאימים לחברה:
• התייעצות עם אנשי מקצוע מומחים
• ניסיון והמלצות
• אינטואיציה אישית

התייעצות

ניהול מחלקת מכירות היא משימה מורכבת מאד והיא יכולה להיות פשוטה יותר אם עובדים בה האנשים המתאימים. למרות שלפעמים משימת המכירות נשמעת פשוטה, יש להבין כי מדובר על עבודה מורכבת אשר יש לה חשיבות קריטית להצלחה של החברה כולה. לשם כך יש חברות השמה וחברות התאמה. החברות הללו יכולות לבצע למועמדים מבחנים ולהעריך את היכולת שלהם לבצע את המכירה טוב יותר. התייעצות עם חברה המתמחה בתחום ההשמה וההתאמה מקובלת מאד ויכולה להפוך את משימת ניהול מחלקת מכירות לקלה יותר ובעלת תוצאות גבוהות.

ניסיון והמלצות

לא כל מי שמגיע עם ניסיון הוא עובד טוב, אך למרות זאת המלצות של מעסיקים קודמים יכולים להעיד על התאמת המועמדת לתפקיד עצמו. כמובן, אם למועמד ניסיון קודם בתחום המכירות והוא מגיע לראיון עבודה בתפקיד דומה לתפקיד הקודם שלו מומלץ לברר מדוע עזב את מקום העבודה ואפילו לשוחח עם המעסיק הקודם כדי לברר האם העובד ביצע את המכירות בצורה הטובה ביותר או לא.

אינטואיציה

בסופו של היום, כשאנחנו יוצרים מחלקת מכירות, אנחנו צריכים לעבוד עם האנשים עצמם. אם נמצא מולנו מועמד חסר ניסיון, בעל קסם אישי, אמינות ורצון ללמוד הוא יכול להיות מושלם עבורנו גם בלי שיש לו ניסיון. אם יש מולנו מועמד עם ניסיון רב של שנים ניתן לשער שנרצה להבין מדוע הוא עובר לתפקיד במקום חדש. חשוב שנסמוך על עצמנו בבחירת העובדים ונשאל שאלות שיסייעו לנו להרכיב את הצוות המושלם.

קטגוריה – ניהול העסק.