במאמר זה נגולל בפני הקוראים אודות הנפקה בבורסה, דבר שיכלול הנפקה ראשונה של מניות ונקודות חשובות אודות תהליך ההנפקה עצמו.

מדוע צריך הנפקה

כל חברה שמעוניינת להתרחב חייבת במימון כדי לעשות זאת. כיוון שלרוב הגופים אין את הסכום לעשות זאת הם צריכים להשיג מימון, אם על ידי הלוואה בנקאית ואם על ידי גיוס כל הסכום החיוני לה על ידי באמצעות הבורסה. דבר זה ניתן לעשות על ידי הנפקה של חלק מהמניות שברשותה לציבור הרחב. רוב התאגידים מעדיפים הנפקה וזאת משום שבניגוד להלוואה החברה אינה צריכה להחזיר סכום מסוים של כסף אלא רק למכור מניירות הערך הקיימים ברשותה. ההון שניתן לחברה הוא מזומן, המניות של החברה הופכות להיות מנויות או ניירות ערך בהן ניתן לסחור ויש אפשרות למכור חלק מהן בקלות בשוק ההון. חשוב לדעת שהנפקה מחייבת את החברה לעבור ממצב של חברה פרטית לחברה ציבורית, דבר שמחייב אותה לעמוד בסטנדרטים אחידים וגבוהים של מסחר בבורסה לניירות ערך.

קריטריונים להנפקה

לא כל חברה יכולה להתחיל תהליך הנפקת חברות בבורסה לניירות ערך. הדבר הראשון אותו חברה תעשה היא לברר האם היא עומד בקריטריונים שנקבעו על ידי הבורסה לניירות ערך. הקריטריונים כוללים הון עצמי בסדר גודל מסוים, השווי של אחזקות הציבור, הוותק של החברה מבחינת שנות הפעילות שלה והרווחים שלה בשנה שקדמה לבקשת ההנפקה. רק אם החברה עומדת בכל הקריטריונים הדרושים היא תוכל להתחיל את תהליך הנפקת החברות בבורסה.

תשקיף הנפקה והתהליך

הנפקה היא פעולה שהמטרה העיקרית שלה היא גיוס הון. גיוס זה תמיד יעשה על ידי הצעה של נייר ערך או ניירות ערך מסוגים שונים לציבור הרחב. במדינת ישראל ההנפקה נקראת 'הצעה לציבור'. טרם ההנפקה אותו תאגיד שמעוניין להגיש את ההצעה לציבור חייב לפרסם מסמך תשקיף שכולל את כל האינפורמציה שנחוצה לציבור על מנת להגיע להחלטה האם הוא מעוניין לקנות את נייר הערך שיוצע על ידי התאגיד או לא. תהליך הנפקת חברות בבורסה יעשה על ידי הצעדים הבאים:

1. הגשת תשקיף לרשות לניירות ערך.
2. קבלת אישור של החברה לניירות ערך (פעמים רבות נדרשים תיקונים).
3. פרסום תשקיף כשבוע לאחר האישור.
4. תחילת ההנפקה תוך שלושים יום מקסימום מיום קבלת האישור.

תהליך ההנפקה תמיד יתחיל בפעולות שיווק בהן החברה תציג בפני כל מיני משקיעים את החברה בצורה האטרקטיבית ביותר. לאחר כמה שבועות של שיווק עצמי, יתקיים מכרז לגופים מוסדיים וכל משקיע יכתוב מהו הסכום אותו הוא מוכן לשלם למניה. החברה תוכל למכור עד שמונים אחוזים מניירות הערך שלה במכרז המוסדי. לאחר מכן יערך המכרז הציבורי .

לסיכום, הנפקת חברות בבורסה מחייבת עמידה בקריטריונים מסוימים ונכון להיום הנפקה היא הדרך הטובה ביותר לגיוס הון ובניית מוניטין תדמיתי מוצלח לחברה.

קטגוריה – כללי.