ניהול משא ומתן הוא אחד המיומנויות החשובות בעולם העסקים המודרני

המינוח משא ומתן מתאר מצב של הצעה והצעת נגד, בניסוח חוזה או בביצוע עסקה כזו או אחרת בעולם המודרני. אומנות המשא ומתן היא אחת המיומנויות הוותיקות ביותר בחברה האנושית, כשניתן למצוא ליחסי גומלין מסוג זה ביטויים בתיעודים ההיסטוריים העתיקים ביותר, ואפילו בכתבי התנ"ך יש לה ביטוי משמעותי. עם זאת, בעולם המודרני אנחנו מוצאים ביטויים לניהול משא ומתן בכל תחום כמעט – בין אם בעסקאות אישיות של רכישת דירה או רכב, ובין אם בעולם העסקים עצמו שנע בין רכישה למכירה על בסיס יום יומי. בשביל להצליח לבצע את ניהול המשא ומתן בצורה נכונה אנחנו צריכים לדעת מה כדאי לנו לעשות ומה לא כדאי לנו לעשות. כמה טיפים ממש כאן.

טיפים לביצוע נכון של ניהול משא ומתן, להפקת התועלת המקסימלית לשני הצדדים

אחד המפתחות החשובים ביותר לביצוע משא ומתן הוא לשבור את המחסומים האישיים הראשוניים וליצור קשר אישי ככל הניתן, כשהיתרון במשא ומתן תמיד נמצא עם מי שמכיר את הצד השני טוב יותר ומסוגל לגעת בו ברמה האישית בצורה טובה יותר. גם כשאנחנו אנשי מכירות שרוצים למכור ללקוחות שלנו מוצר כזה או אחר, אחד המפתחות החשובים הוא לא להישאר במסגרות של "אדוני" ו-"גבירתי" אלא לקבל מושג טוב יותר על אופי האדם שמגיע אלינו, הנקודות שבהן כדאי לנו להתמקד בשביל להוכיח את התאמת המוצר אליו, וכמובן גם להשתמש בשם שלו (פרטי או משפחה – בהתאם לסיטואציה). מיומנות חשובה במיוחד בכל הנוגע לניהול איכותי של משא ומתן היא אומנות האלתור – אבל מה שאנשים לא מבינים לגבי אלתור הוא שבשביל לשלוף מהמותן ולהגיב בצורה איכותית למצבים משתנים, אנחנו צריכים להכין את עצמנו לכל הסיטואציות האפשריות.

אסור לנו לשכוח שהמטרה הסופית שלנו היא תמיד להגיע לעמק שווה שאליו שאפנו להגיע

אחד הדברים הנוספים שחשוב להבין במשא ומתן הוא שמדובר בתהליך הדדי, כשגם הצד השני רוצה להשיג מקסימום תועלת עבורו וככל הנראה גם הצד השני מצריך ויתורים כלשהם מאתנו. מומלץ, בהתחשב בכך,רצוי שנגדיר מראש על אילו פרטים אנחנו מוכנים להתפשר ולוותר ועל איזה – בשום פנים ואופן. ברגע שנגדיר זאת נוכל לנהל את המו"מ בניתוב הצד השני לעבר הפרטים שאנחנו לא מוכנים להתפשר עליהם, ובנקודה מסוימת בתהליך להסכים לוויתור צדדי על הפרטים שצפינו את הוויתור עליהם מראש.

בשביל לנהל משא ומתן בצורה האיכותית ביותר אפשר לקבל הכשרה בתחום

מי שהעבודה שלו כרוכה בניהול משא ומתן כחלק מהגדרת התפקיד, יכול להועיל לעצמו אם ירשם לקורסים בניהול משא ומתן. קורסים בניהול מו"מ מגיעים במתכונות מגוונות במספר מוסדות לימוד ברחבי הארץ, אך המכנה המשותף בין כולם הוא ששם נלמד את הכלים המרכזיים לניהול מו"מ עסקי איכותי, מה שהופך אותם לכלי הכרחי עבור אנשי מקצוע רבים.

קטגוריה – כללי.