אם אתם מעוניינים להצטרף לאוכלוסיית המשקיעים ההולכת וגדלה במדינת ישראל, עליכם להבין שאתם נכנסים לתחום רחב במיוחד. כיום, מוצעים אינספור אפיקי השקעה, כל אחד מהם בעל מאפיינים, יתרונות ודרגות סיכון משלו. על מנת לבצע את ההחלטה המושכלת ביותר, עליכם להכיר את שדה המשחק לאשורו. המאמר הנוכחי יעשה לכם קצת סדר בבלגן, תוך התייחסות לאפשרויות הפופולאריות ביותר להשקעה בישראל, וכן – גם מחוצה לה.

מגוון רחב של אפיקי השקעה

קצרה היריעה מלפרט כאן באריכות על כל סוגי ההשקעות, המרכיבים יחדיו תחום דינמי ועמוס באפשרויות. את הסקירה ראוי להתחיל עם אופציית השקעה שנראית אמנם קוסמת מאד על הנייר, אך בפועל מוכיחה את עצמה כיעילה הרבה פחות, עם תשואות מינימליות. זוהי ההשקעה בתכניות החיסכון המוצעות על ידי הבנקים, בפיקדונות (פק"מ, מק"מ) ועוד. רמת הסיכון בהשקעות אלה נמוכה, אך כך גם הרווח, פונקציה של הריבית האפסית הנהוגה כיום בתחום בישראל.

יעד ההשקעה הבא, אטרקטיבי מעט יותר, הוא נדל"ן ישראלי. במילים אחרות: רכישה של נכס מגורים או נכס מסחרי, מכירה עתידית שלו לאחר עליית הערך או לחילופין השכרה שלו. גם שוק זה נראה מפתה מאד, על רגע העלייה הדרסטית במחירי הנדל"ן בישראל בשנים האחרונות, שאמורה להבטיח רווח גבוה עבור ההשקעה בעוד מספר שנים. בפועל, המצב בישראל מגדיל את רמת הסיכון בצורה ניכרת, עם חשש שבועת הנדל"ן בישראל תתפוצץ בכל רגע. מעבר לרמת הסיכון, יש לציין כי הרווחיות של השקעות מהסוג הזה אינה בהכרח גבוהה, באופן שוטף, כאשר לרוב מדובר כאן על תשואה של אחוזים בודדים מדי שנה (אם בכלל).

תחום מסוכן אחר הוא שוק ההון, בין אם הישראלי ובין אם העולמי. בנקודת הזמן הנוכחית, שוק זה נמצא בנקודה גבוהה מאד, אם כי קיים חשש מעצם העובדה שאין הלימה בין מצב השוק לבין מצב הכלכלה העולמית, דבר שעשוי להביא גם כאן ל"פיצוץ" ולהפוך כל השקעה לבזבוז כספים של ממש.

אז במה כן אפשר להשקיע?

בשנים האחרונות, עלתה הפופולאריות של השקעות נדל"ן בארצות הברית, שנחשבות כיום למומלצות ביותר בעיני לא מעט מומחים. שוק הנדל"ן בארצות הברית חווה פגיעה משמעותית בשנת 2008, עם משבר כלכלי מהגדולים בהיסטוריה, אך המגמה הנוכחית בו היא של התאוששות. כיום סף הכניסה לשוק זה נמוך יחסית, עם מחירים סבירים העולים בקצב מרשים מדי שנה – מכאן שרמת הסיכון יורדת פלאים. באמצעות השקעת נדל"ן בארצות הברית ניתן לקבל תשואות נאות, כולל יותר מ-10% בגין השכרת הנכס.

קטגוריה – כללי.